czwartek, 23 lutego 2012

W stenograficznym skrócie o... Samuelu Pepysie

Samuel Pepys (czytaj /pi:ps/ ) urodził się 23 lutego 1633 roku w Londynie, jako piąte z jedenaściorga dzieci Johna Pepysa i Margaret Kite. Pamiętnikarz angielski; autor stenografowanego systemem Thomasa Sheltona  (poza imionami własnymi) "Dziennika" z lat 1660-69, cennego dokumentu umysłowości i obyczajów mieszczaństwa angielskiego epoki restauracji.

Pepys żył w czasach głębokich przemian społecznych i był świadkiem takich wydarzeń, jak wojna domowa, restauracja Stuartów, wielka zaraza (1665-66) i wielki pożar Londynu (1666). Swój sławny dziennik zaczął pisać w 1660 roku. Notował w nim tak osobiste uwagi, jak opisy bieżących wydarzeń (zaraza, pożar, koronacja Karola II). Pisał wyłacznie do szuflady. Jak się uważa, motywacją do prowadzenia codziennych notatek była próżność. Pepys czerpał przyjemność z opisywania wydarzeń, w których uczestniczył, a jeszcze większą z ich późniejszego odczytywania. Obdarzony pamięcią do szczegółów i giętkim językiem, aczkolwiek nie troszcząc się zbytnio o gramatykę /jak ma się jedno do drugiego - nie wiem; przyp. autorki/, maluje panoramę siedemnstowiecznego Londynu. Przedstawia setki scen z życia: od poważnych, jak obrady parlamentu, koncerty muzyczne, aż po zupełnie błahe, jak wycieczka nad rzekę. Dziennik jest swoistym przekładańcem: notatki z kazań mieszają się z opisami miłosnych schadzek, domowe sprzeczki sąsiadują z narodowymi kryzysami. Opisy wydarzeń są dalekie od niezaangażowanej obserwacji - sugestywne aż do bólu, pisane ze współczuciem dla skrzywdzonych. Pisanie zakończył w 1669 roku, w obawie przed utratą wzroku. Zmarł w Londynie 26 maja 1703.

Tekst oryginalny "Dzienników" w języku angielskim znajduje się na stronie www.pepysdiary.com Przekładu na język polski podjęła się Maria Dąbrowska (tak, tak, ta od Nocy i dni) - o jej zmaganiach z tekstem oryginalnym można przeczytać na blogu zacofany-w-lekturze.blogspot.com, w notce Pisarze ze starej szkoły część II i część III.

Bardzo ciekawą propozycję dla anglojęzycznych dzieci przygotowało BBC - na stronie internetowej telewizji jest nie tylko interaktywna notka o sławnym pamiętnikarzu, ale także gra "code machine", umożliwiająca zapisanie swojego imienia systemem Sheltona.



źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz